IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/p/wpa/wuwpfi/0511014.html
   My bibliography  Save this paper

Funksionet E Ndërmjetësimit Financiar

Author

Listed:
 • Fadil Govori

  (Instituti per Financa dhe Menaxhment)

Abstract

Kursimet shpërndahen midis investimeve dhe shpenzimeve, përmes tregëtimit të letrave me vlerë në tregjet financiare. Funksionet e institucioneve financiare ndërmjetëse konkretizohen permes kontributit të tyre në lehtësimin dhe përmirësimin e kalimit dhe të distribuimit të fondeve financiare, në shumë forma, dhe në shumë aspekte. Funksionet themelore të ndërmjetësimit financiarë janë: • Mekanizmi i pagesave, • Tregëtimi i letrave me vlerë, • Ekonomizimet e shkallës, • Harmonizimi i maturitetit dhe likuiditetit, • Shpërndarja e riskut; • Menaxhmenti portfolio; dhe • Tatimi i diferencuar mbi të ardhurat. Të gjitha këto funksione janë me rendësi për një sistem financiar eficient. Menaxherët financiar po përmirësojnë aftësitë për performansën e operacioneve dhe transaksioneve financiare, edhe përmes komunikimit të avancuar elektronik, përpunimit kompjuterik të informacionit, dhe strukturimit institucional. Këto funksione janë karakteristike për të gjithë agjentët e sistemit financiar.

Suggested Citation

 • Fadil Govori, 2005. "Funksionet E Ndërmjetësimit Financiar," Finance 0511014, University Library of Munich, Germany.
 • Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511014
  Note: Type of Document - doc; pages: 4. INSTITUCIONET FINANCIARE NDERMJETESE
  as

  Download full text from publisher

  File URL: https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0511/0511014.doc
  Download Restriction: no

  More about this item

  Keywords

  TREGJET DHE INSTITUCIONET FINANCIARE;

  JEL classification:

  • G - Financial Economics

  NEP fields

  This paper has been announced in the following NEP Reports:

  Statistics

  Access and download statistics

  Corrections

  All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511014. See general information about how to correct material in RePEc.

  For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: (EconWPA). General contact details of provider: https://econwpa.ub.uni-muenchen.de .

  If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

  We have no references for this item. You can help adding them by using this form .

  If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

  Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

  IDEAS is a RePEc service hosted by the Research Division of the Federal Reserve Bank of St. Louis . RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.