IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/p/wpa/wuwpfi/0511011.html
   My bibliography  Save this paper

Investitorët Institucionalë

Author

Listed:
 • fadil govori

  (Institute for Finance & Management)

Abstract

Investitorët institucionalë karakterizohen nga mënyra e formimit të fondeve financiare dhe mënyra e investimit të tyre. Ndryshe nga institucionet depozituese, investitorët institucionalë i krijojnë potencialet e tyre financiare nëpërmjet formave jodepozitare, në bazë të shitjës së kontratave të sigurimit të individëve dhe bizneseve, përmes sigurimit pensional të të punësuarve në shoqëritë e mëdha dhe shitjes së aksioneve qytetarëve. Investimin e fondeve të tyre financiare investitorët institucionalë e bëjnë në formë të investimeve në letra me vlerë, duke krijuar kështu portofolin e tyre optimal në kuptimin e të ardhurave të pritura dhe të shkallës optimale të likuiditetit të segmentit të caktuar të portofolit. Investitorët institucionalë dallohen për nga ajo se si i krijojnë potencialet e tyre financiare (shoqëritë e sigurimit, fondet pensionale dhe fondet e përbashkëta). Karakteristikë e tyre e përbashkët është se potencialet e tyre financiare, të krijuara në bazë të burimeve afatgjata, i investojnë në formë të blerjes së letrave me vlerë në tregjet e kapitalit. Ata blejnë aksione dhe obligacione të shoqërive dhe obligacione të qeverisë. Në bazë të këtyre letrave me vlerë, investitorët institucionalë krijojnë portofol sipas strukturës së dëshiruar. Si kritere të përgjithshme për krijimin e portofolit me strukturë të caktuar, merren norma e pritur e rendimenteve nga obligacionet afatgjata, lartësia e pritur e dividendës në aksione, por edhe shkalla më e lartë e likuiditetit të një pjese të letrave me vlerë, kryesisht me afate të shkurtëra, me qëllim të ruajtjes së likuidititetit të institucionit.

Suggested Citation

 • fadil govori, 2005. "Investitorët Institucionalë," Finance 0511011, University Library of Munich, Germany.
 • Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511011
  Note: Type of Document - doc; pages: 7. Institucionet Financiare
  as

  Download full text from publisher

  File URL: https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0511/0511011.doc
  Download Restriction: no

  More about this item

  Keywords

  Tregjet Financiare;

  JEL classification:

  • G - Financial Economics

  NEP fields

  This paper has been announced in the following NEP Reports:

  Statistics

  Access and download statistics

  Corrections

  All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511011. See general information about how to correct material in RePEc.

  For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: (EconWPA). General contact details of provider: https://econwpa.ub.uni-muenchen.de .

  If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

  We have no references for this item. You can help adding them by using this form .

  If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

  Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

  IDEAS is a RePEc service hosted by the Research Division of the Federal Reserve Bank of St. Louis . RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.