IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/
MyIDEAS: Log in (now much improved!) to save this paper

Burimet e Financimit

Listed author(s):
  • fadil govori

    (Institute for Finance & Management)

Firmat në biznes sigurojnë kapitalin financiar nga brenda firmës duke mbajtur fitimet e gjeneruara, figura 2.3. Këto fonde përfaqësojnë ndryshimin pozitiv ndërmjet shpenzimeve që krijon shoqëria: kostot e veprimit, pagesa e interesave, pagesa e tatimeve, pagesa e dividendëve, ose përtëritja e fondeve fikse të aseteve; dhe të ardhurave që krijon ajo. Një burim tjetër i mbredshëm i financimit që shpesh nuk vëhet re, janë kursimet e gjeneruara përmes menaxhimit më eficient të kapitalit punues. Ky kapital është i shkrirë në asetet dhe detyrimet afatshkurtëra. Menaxhimi më eficient i kërkesave nga blerësit, detyrimeve ndaj furnitorëve, stoqeve të mallrave, dhe rezervave monetare, mund të zvogëloj mbitërheqjet nga llogaria bankare dhe ngarkesat me interesa dhe të rris rezervat monetare. Dhe burimi tjetër i financimit të mbrendshëm me rëndësi të madhe gjiithsesi janë fondet e amortizimit të aseteve fikse dhe paisjeve të firmës. Shuma totale e fondeve për investime në ekonominë e SHBA, që firmat e biznesit i gjenerojnë brenda firmës, kryesisht fitimet e mbajtura dhe amortizimi, në përgjithësi është në shkallën 50 – 80%. Kështu, për pjesën më të madhe të firmave në biznes, rrjedhat e brendshme monetare janë të pamjaftueshme të përmbushin nevojat totale për kapital.

If you experience problems downloading a file, check if you have the proper application to view it first. In case of further problems read the IDEAS help page. Note that these files are not on the IDEAS site. Please be patient as the files may be large.

File URL: http://econwpa.repec.org/eps/fin/papers/0511/0511010.doc
Download Restriction: no

Paper provided by EconWPA in its series Finance with number 0511010.

as
in new window

Length: 6 pages
Date of creation: 19 Nov 2005
Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511010
Note: Type of Document - doc; pages: 6. Tregjet Financiare: Institucionet dhe Instrumentet
Contact details of provider: Web page: http://econwpa.repec.org

No references listed on IDEAS
You can help add them by filling out this form.

This item is not listed on Wikipedia, on a reading list or among the top items on IDEAS.

When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511010. See general information about how to correct material in RePEc.

For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: (EconWPA)

If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

If references are entirely missing, you can add them using this form.

If the full references list an item that is present in RePEc, but the system did not link to it, you can help with this form.

If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

This information is provided to you by IDEAS at the Research Division of the Federal Reserve Bank of St. Louis using RePEc data.