IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/vrs/eurcou/v5y2013i1p21-37n2.html
   My bibliography  Save this article

Whose Countryside? Contested Development in the New Rural Recreational Localities in Czechia from the Perspective of the Countryside Capital / Čí venkov? Problematika rozvoje v nových rekreačních lokalitách v Česku z perspektivy venkovského kapitálu

Author

Listed:
  • Horáková Hana

    (Metropolitní univerzita Praha, Dubečská 10; Univerzita Pardubice, Studentská 95)

Abstract

Recentní zásadní změny v procesu rozvoje venkova v Evropě způsobené snížením potenciálu zemědělské činnosti, následované úbytkem obyvatelstva, služeb, hospodářským poklesem a degradací životního prostředí iniciovaly požadavek nové koncepce venkovského prostoru. Posun od produkce ke spotřebě, označovaný jako post-produktivistická tranzice (Ilbery 1998), dal vzniknout novému typu moderní rurality charakterizované alternativním využitím venkovského prostoru s novými formami sociálních organizací a sociálních vztahů. Odliv původního venkovského obyvatelstva je kompenzován nově příchozími, kteří mají často odlišné představy o tom, jak se má venkov rozvíjet a jak má být rozvoje dosaženo. Moderní rurální prostor tak čelí novým výzvám, iniciativám a požadavkům. Ilustrativním příkladem je fenomén nových rekreačních lokalit, tzv. holandských vesniček, to jest míst, která jsou po většinu roku obývána - kromě původního venkovského obyvatelstva a lokálních majitelů chat a chalup - převážně holandskými turisty a holandskými vlastníky tzv. druhých domovů. V tomto textu bych se chtěla věnovat problematice rurálního rozvoje v oblastech, kde v nedávné době vyrostly „holandské vesničky“ jako specifická forma mezinárodního rurálního turismu. Rurální rozvoj nahlížím z perspektivy tzv. venkovského sociálního kapitálu, který je používán zejména v případě, kdy dochází k transformaci rurálních zdrojů jako kapitálových aktiv venkovského turismu. Vycházím z předpokladu, že vztah mezi hlavními aktéry zapojenými do procesu přestavby venkovského kapitálu, tj. “hosty” a “hostiteli”, je ze své podstaty ambivalentní a potenciálně konfliktní. Následná analýza vychází z předpokladu, že rozvoj venkova je proces, který zahrnuje jak sociální změnu, tak i kontinuitu. Důraz je kladen na sociální procesy, zejména sociální sítě, které venkovský kapitál konstruují a používají. V popředí zájmu je tato výzkumná otázka: jaký typ venkovského prostoru v dotčených obcích vzniká? Kdo je jeho aktivním hybatelem, a kdo naopak plánovaný rozvoj rozporuje či nepodporuje a z jakých důvodů? Jaká pozitiva a negativa (napětí, dilemata a výzvy) přináší proces transformace rurálních zdrojů ve venkovský kapitál? Teoretickometodologický rámec příspěvku je interdisciplinární; pracuje s koncepty z oblasti antropologie turismu, zejména s koncepcí turismu jako rozvoje, dále sociální geografie a rurální sociologie. Text je založen na kvalitativních datech získaných z antropologických terénních výzkumů, které byly prováděny v letech 2008-10 v lokalitách Stárkov u Hronova, Stupná u Nové Paky a Lipno nad Vltavou. V současné době je možné prezentovat pouze dílčí údaje, neboť výzkumný projekt stále probíhá. Cílem projektu bude komplexní analýza interakcí mezi zahraničními turisty/majiteli druhých domovů a místních “hostitelů” z antropologické perspektivy, jež odhalí rozdíly a podobnosti v pojetí rozvoje venkova u obou skupin.

Suggested Citation

  • Horáková Hana, 2013. "Whose Countryside? Contested Development in the New Rural Recreational Localities in Czechia from the Perspective of the Countryside Capital / Čí venkov? Problematika rozvoje v nových rekreačních loka," European Countryside, Sciendo, vol. 5(1), pages 21-37, January.
  • Handle: RePEc:vrs:eurcou:v:5:y:2013:i:1:p:21-37:n:2
    DOI: 10.2478/euco-2013-0002
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://doi.org/10.2478/euco-2013-0002
    Download Restriction: no

    File URL: https://libkey.io/10.2478/euco-2013-0002?utm_source=ideas
    LibKey link: if access is restricted and if your library uses this service, LibKey will redirect you to where you can use your library subscription to access this item
    ---><---

    References listed on IDEAS

    as
    1. Susanne Hjort, 2009. "Rural gentrification as a migration process: Evidence from Sweden," Migration Letters, Migration Letters, vol. 6(1), pages 91-100, April.
    Full references (including those not matched with items on IDEAS)

    Most related items

    These are the items that most often cite the same works as this one and are cited by the same works as this one.
    1. Pierre Pistre, 2011. "Rural gentrification and ageing: a case study from French countrysides," ERSA conference papers ersa10p1097, European Regional Science Association.

    More about this item

    Statistics

    Access and download statistics

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:vrs:eurcou:v:5:y:2013:i:1:p:21-37:n:2. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    If CitEc recognized a bibliographic reference but did not link an item in RePEc to it, you can help with this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Peter Golla (email available below). General contact details of provider: https://www.sciendo.com .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.