IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/prg/jnlelg/v1994y1994i1id124.html
   My bibliography  Save this article

Aristotelův přístup k problematice pohybu

Author

Listed:
  • M. Vlček

Abstract

Aristoteles rozděluje změny (pohyby) na čtyři, či přesněji, tři základní druhy: pohyb ve vlastním smyslu slova, vznik a zánik. Vznik a zánik jsou motivy, které jsou úzce svázány s motivem NEBYTÍ; proto je tento motiv derivován právě od těchto motivů. Výsledkem je objevení (jakožto navázání na Platonův motiv NEBYTÍ jako "JINÉHO") problematiky zbavenosti (STERESIS). Díky zbavenosti (jakožto specificky pochopeného NEBYTÍ) Aristoteles definuje pohyb jako střídání se tvarů na nějaké látce. To je jedno z pochopení POHYBU u Aristotela (I. kn. "Fysik", "O vzniku a zániku"). Druhým, v jistém smyslu dokonalejším, porozuměním POHYBU je pochopení skrze motivy DYNAMIS-ENERGEIA (síla - její uskutečňování). DYNAMIS je pochopená jako vnitřně strukturovaná silovost, ENERGEIA jako spotřebovávání, uskutečňování síly. Pohyb je tedy uskutečněním síly. Dále potom Aristoteles specifikuje další nutné předpoklady pohybu (čas, místo, kontinuita aj.). Také Aristoteles chápe pohyb jako pohyb ontologický. Ale nejen to; pohyb je jím totiž pochopen i ve smyslu pohybu fenomenálního, či přísněji, jako vztah obou pochopení. Svým pojetím se Aristoteles stává zakladatelem tradice, která vrcholí německou klasickou filosofií a mysliteli s ní svázanými.

Suggested Citation

  • M. Vlček, 1994. "Aristotelův přístup k problematice pohybu," E-LOGOS, Prague University of Economics and Business, vol. 1994(1).
  • Handle: RePEc:prg:jnlelg:v:1994:y:1994:i:1:id:124
    as

    Download full text from publisher

    File URL: http://elogos.vse.cz/artkey/elg-199401-0010_Aristoteluv-pristup-k-problematice-pohybu.php
    Download Restriction: free of charge

    File URL: http://elogos.vse.cz/pdfs/elg/1994/01/10.pdf
    Download Restriction: free of charge
    ---><---

    As the access to this document is restricted, you may want to search for a different version of it.

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:prg:jnlelg:v:1994:y:1994:i:1:id:124. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Stanislav Vojir (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/uevsecz.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.