IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/mic/esfjrn/v6y2009i2p68-88.html
   My bibliography  Save this article

Elszegényedés Észak-Magyarországon

Author

Listed:
  • Eszter Siposné Nádori

    (University of Miskolc)

Abstract

A gazdasági átmenet Magyarországon mélyreható átalakulást indított el. A gazdasági és társadalmi szerepek változása felgyorsult, amely kihat az egyének viselkedésére. A társadalom többsége képes alkalmazkodni a változó szerepekkel együtt járó változó elvárásokhoz, azonban az egyenlőtlenségi társadalmakban mindig vannak olyanok, akik életkörülményeik, vagy örökölt kulturális normáik miatt nem képesek alkalmazkodni e szerepekhez. Ők azok, akiket a társadalmi kirekesztés leginkább veszélyeztet, és ők azok, akik a le-maradás, leszakadás veszélyének leginkább ki vannak téve. Ha ezen csoportok aránya elér egy kritikus szintet, akkor ez az egész társadalom és gazdaság fejlődését veszélyezteti. A változó szerepekhez való alkalmazkodás a gazdasági világválság beköszöntével még nehezebbé vált. 2008 szeptembere óta a társadalomnak a korábbinál is nagyobb hányadát veszélyezteti a szegénnyé és a kirekesztetté válás. Tanulmányom azt vizsgálja, hogy a válságnak és az azzal együtt járó negatív gazdasági jelenségeknek milyen hatása lehet a régióban élők sze-génységére. Mivel a gazdasági válság egyik fontos következménye a gazdasági visszaesés, arra keresem a választ, hogy ez vajon milyen mértékben be-folyásolja a szegénységet. Tanulmányom bizonyítani kívánja, hogy a gazda-sági növekedés visszaesése nemcsak a társadalom egyre szélesebb körének elszegényedéséhez járul hozzá, hanem szignifikáns módon növeli meg a sze-gények társadalmon belüli arányát, és a szegénység mélységét is. Amennyiben ez a feltételezés igaz, érdemes megvizsgálni, hogy egységnyi gazdasági növekedés, illetve visszaesés milyen mértékben csökkenti, illetve növeli a sze-gények arányát és a szegénység mélységét, továbbá melyek azok a tényezők, amelyek az Észak-Magyarországi régióban leginkább hozzájárulnak a sze-génységet jellemző legfontosabb indikátornak, a jövedelemnek a csökkenésé-hez. Lényeges ugyanis ismernünk, hogy mi okoz szegénységet, mik azok a té-nyezők, amelyek a leginkább szegénységi kockázatot hordoznak.

Suggested Citation

  • Eszter Siposné Nádori, 2009. "Elszegényedés Észak-Magyarországon," Eszak-magyarorszagi Strategiai Fuzetek, Faculty of Economics, University of Miskolc, vol. 6(2), pages 68-88.
  • Handle: RePEc:mic:esfjrn:v:6:y:2009:i:2:p:68-88
    as

    Download full text from publisher

    File URL: http://gtk.uni-miskolc.hu/files/277
    Download Restriction: no
    ---><---

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:mic:esfjrn:v:6:y:2009:i:2:p:68-88. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: the person in charge (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/vgtmihu.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.