IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/fau/fauart/v52y2002i12p674-697.html
   My bibliography  Save this article

Mìøení kvality podnikatelského prostøedí ve støední Evropì

Author

Listed:
 • Pavel Körner
 • Zdenìk Kudrna
 • Ondøej Vychodil

Abstract

Tato studie prezentuje pìt indikátorù používaných pro mìøení kvality podnikatelského prostøedí ve visegrádských zemích a shrnuje jejich výsledky. Jedná se o index vnímání korupce, agregátní indikátory správy, index zajetí (státu), index neprùhlednosti a index rizika správy akciových spoleèností. Autoøi diskutují výhody a nevýhody jednotlivých metodologických pøístupù a s pøihlédnutím k možným omezením vypovídací schopnosti indexù vyvozují spoleèné a rozdílné institucionální charakteristiky Èeské republiky, Slovenska, Maïarska a Polska. Všechny ukazatele prezentované v této studii vycházejí ze subjektivních údajù, které byly shromáždìny formou prùzkumu mínìní vedoucích pøedstavitelù místní podnikatelské sféry, zahranièních expertù èi obèanù dané zemì. Výsledky jsou èasto málo robustní v dùsledku vysokému rozptylu. Pøesto však všech tìchto pìt indexù konzistentnì vykazuje stejné porovnání ètyø sledovaných zemí. Kvalita podnikatelského prostøedí je obecnì vnímána jako nejvyšší v Maïarsku, následuje Èeská republika a Polsko s navzájem porovnatelnými výsledky a pak Slovensko, které ponìkud zaostává za všemi visegrádskými zemìmi. Aèkoliv je možné na základì nìkterých indexù rozlišit slabé a silné stránky institucionálních rámcù v jednotlivých zemích, indexy samy o sobì nedokážou odpovìdìt na otázku, proè jsou nìkteré komponenty lepší èi horší, ani na otázku, zda tyto rozdíly jsou skuteèné, nebo zda jde pouze o rozdíly ve vnímání.

Suggested Citation

 • Pavel Körner & Zdenìk Kudrna & Ondøej Vychodil, 2002. "Mìøení kvality podnikatelského prostøedí ve støední Evropì," Czech Journal of Economics and Finance (Finance a uver), Charles University Prague, Faculty of Social Sciences, vol. 52(12), pages 674-697, December.
 • Handle: RePEc:fau:fauart:v:52:y:2002:i:12:p:674-697
  as

  Download full text from publisher

  File URL: http://journal.fsv.cuni.cz/storage/884_674_697.pdf
  Download Restriction: no

  More about this item

  Keywords

  podnikatelské prostøedí; instituce; korupce; správa akciových spoleèností; visegrádské zemì;

  JEL classification:

  • K2 - Law and Economics - - Regulation and Business Law
  • K4 - Law and Economics - - Legal Procedure, the Legal System, and Illegal Behavior
  • P3 - Economic Systems - - Socialist Institutions and Their Transitions

  Statistics

  Access and download statistics

  Corrections

  All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:fau:fauart:v:52:y:2002:i:12:p:674-697. See general information about how to correct material in RePEc.

  For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: (Lenka Herrmannova). General contact details of provider: http://edirc.repec.org/data/icunicz.html .

  If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

  We have no references for this item. You can help adding them by using this form .

  If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

  Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

  IDEAS is a RePEc service hosted by the Research Division of the Federal Reserve Bank of St. Louis . RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.