IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/bbs/prospe/v3y2016i1p73-97.html
   My bibliography  Save this article

A 2-es típusú diabétesz akut szövődményei során felmerülő költségek

Author

Listed:
  • Antal Anita
  • Lambertné Katona Mónika

Abstract

Hazai és nemzetközi viszonylatban is igaz, hogy az egészségügyi technológiák gazdasági értékelésében a költség-haszon elemzés kevéssé alkalmazott módszer. Ez visszavezethető arra, hogy a kapcsolódó módszertan nincs részletesen kidolgozva, illetve hiányoznak a gyakorlati alkalmazásból eredő tapasztalatok. A „Medic Sphere” nevű projekt egyik célkitűzése, hogy a vizsgálatba bevont kórházi esetek eredményének hasznosságalapú mérési modelljét kialakítsa: feltárja az esetekhez kapcsolódó közvetlen és közvetett költségeket, kidolgozza a mérési módszereket a kapcsolódó egészséghasznosság társadalmi szintű figyelembevételével. A projektben részt vevő kutatócsoport egy konkrét betegségtípusra, a népegészségügyi problémának számító 2-es típusú diabéteszre vonatkozóan dolgozta ki a költség-haszon értékelést. A kutatómunka során összeállítottuk a betegséghez kapcsolható költséglistát, a költségtípusok klasszifikációját, amelyet egy úgynevezett költségmátrixba foglaltunk össze. A költségmátrix két dimenzió mentén tartalmazza a betegséghez kapcsolódó költségeket: • az első dimenzióba a költségek felmerülésének (a költségviselőknek) a szintjét, ezen belül az ellátórendszert, a beteg szintjét és a munkáltatói szintet illesztettük be; • a második dimenzióba a betegség előrehaladásának fázisai kerültek. A betegség szövődményeinek megjelenésével a költségek szerkezete és nagysága lé- nyegesen megváltozik. Jelen tanulmányban a diabétesz 5. fázisához (a szövődmények kezeléséhez)kapcsolódó, ezen belül az akut szövődmények költségeinek költségmátrixba történő beillesztése, az egyes költségelemek számításához kapcsolódó módszertan kialakítása és a költségek kalkulációja során elért eredményeinket mutatjuk be.

Suggested Citation

  • Antal Anita & Lambertné Katona Mónika, 2016. "A 2-es típusú diabétesz akut szövődményei során felmerülő költségek," Prosperitas, Budapest Business University, vol. 3(1), pages 73-97.
  • Handle: RePEc:bbs:prospe:v:3:y:2016:i:1:p:73-97
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://publikaciotar.uni-bge.hu/id/eprint/845/1/prosperitas_2016-1_MTMT3185119.pdf
    File Function: original version
    Download Restriction: no
    ---><---

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:bbs:prospe:v:3:y:2016:i:1:p:73-97. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Zsolt Kovács (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/bgfbuhu.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.