IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/bbs/multid/v2021y2021i1p4-23.html
   My bibliography  Save this article

A világgazdasági válság (1929-1933) Magyarország gazdaságára gyakorolt hatásai = The impacts of the great depression 1929-33 on Hungary’s economy

Author

Listed:
  • Domonkos Endre

Abstract

Az 1929-1933-as világgazdasági válság súlyos következményekkel járt hazánk nemzetgazdaságára. A mezőgazdasági termékek világpiaci árcsökkenése az 1920-as évek második felétől rendkívül kedvezőtlenül érintette Magyarország és a térség agrárexportőr országait. Az agrárárak kedvezőtlen alakulása mellett további nehézséget jelentett a gazdaságilag fejlett országok által bevezetett protekcionista intézkedések (vámok és mennyiségi korlátozások). Mindezek következtében a korábbi értékesítési lehetőségek megszűntek vagy erőteljesen korlátozódtak. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy az iparcikkek árai már az 1920-as években meghaladták a mezőgazdasági termékekét, így az agrárolló egyre szélesebbre nyílt. Jóllehet a válság először az agrárágazatban bontakozott ki, annak hatásai értelemszerűen átterjedtek az iparra is. Magyarországon az ipari válság főleg – az értékesítési piacok hiánya miatt – a nehézipari ágazatokat érintette, miközben a könnyűipar esetében lényegesen kisebb volt a termelés volumenének visszaesése. Az osztrák Kredit Anstalt 1931. május 12-én bekövetkezett fizetésképtelensége miatt a magyar bankrendszer is súlyos helyzetbe került. A bankzárlat elrendelése és a visszafizetések felfüggesztése mellett bevezették a kötött devizagazdálkodást. Lényeges változásra került sor a külkereskedelem terén. 1937-ben a magyar kivitel 42 százaléka, az Anschlusst követően pedig több mint 50 százaléka Németországba irányult. Az 1930-as évek végén hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere a Harmadik Birodalom lett. Az 1930-as évek közepétől kezdődő kedvező világgazdasági feltételeknek és a német újrafegyverkezési programnak, valamint a szervezett állami beavatkozásnak köszönhetően a magyar gazdaság teljesítménye 1937-re meghaladta a válság előtti szintet. A győri program (1938. március 12.) katonai és infrastrukturális fejlesztéseinek köszönhetően gazdasági konjunktúra bontakozott ki, amely kedvező hatást gyakorolt mind a nehéz, mind a könnyűipari ágazatok fejlődésére.

Suggested Citation

  • Domonkos Endre, 2021. "A világgazdasági válság (1929-1933) Magyarország gazdaságára gyakorolt hatásai = The impacts of the great depression 1929-33 on Hungary’s economy," Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok, Budapest Business University, vol. 2021(1), pages 4-23.
  • Handle: RePEc:bbs:multid:v:2021:y:2021:i:1:p:4-23
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://publikaciotar.uni-bge.hu/id/eprint/1798/1/6552-Cikk%20sz%C3%B6veg-27361-1-10-20210613.pdf
    File Function: original version
    Download Restriction: no
    ---><---

    References listed on IDEAS

    as
    1. repec:cup:cbooks:9780521672689 is not listed on IDEAS
    Full references (including those not matched with items on IDEAS)

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:bbs:multid:v:2021:y:2021:i:1:p:4-23. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    If CitEc recognized a bibliographic reference but did not link an item in RePEc to it, you can help with this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Zsolt Kovács (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/bgfbuhu.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.