IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/p/hal/journl/hal-02763736.html
   My bibliography  Save this paper

Нікчемний Правочин Як Правоприпиняючий Юридиний Факт Та Його Наслідки

Author

Listed:
  • Anatoliy Kostruba

    (Vasyl Stefanyk Precarpathian National University)

Abstract

Юридична конструкція нікчемного правочину як юридичного факту зводиться до того, що в об'єктивній дійсності існує подія, яка має схожі риси з правовою моделлю, але ця подія дійсності має вади у зв'язку з чим повністю не відповідає правовій моделі. Крім того, окрема норма закону встановлює, що правочин саме з такими вадами не породжує правових наслідків. У зв'язку з цим, неповна тотожність обставин дійсності правовій моделі може породити фактичний наслідок, але право не визнає його. В силу наведеного правочин і породжує лише ті наслідки, які пов'язані з його недійсністю. Але водночас, можна навести ще один аргумент проти тези стосовно відсутності юридичних наслідків нікчемного правочину. Якщо нікчемний правочин не породжує юридичних наслідків «крім тих що пов'язані з його недійсністю», то як суд може застосовувати двосторонню реституцію або задовольняти віндикаційні позови власників майна. Або розглядати позови про визнання угоди, за яким предмет перейшов до добросовісного набувача, недійсними. Для того щоб правильно зрозуміти поставлену проблему слід зайти до неї з іншого боку і поставити питання дещо по-іншому: які наслідки нікчемного правочину не пов'язані з його нікчемністю? Відповідь на це питання наступна: жодні. Всі наступні наслідки у формі зміни правового становища учасників цивільно-правових відносин прямо або опосередковано пов'язані з нікчемністю правочину у зв'язку з чим всі вони охоплюються ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України. Всі ці наслідки, щонайменше підпадають під правові моделі, встановлені нормами глави 83 Цивільного кодексу України, незалежно від того чи є нікчемний правочин протиправним чи ні. В даному випадку саме визнання цих наслідків нормою права є нічим іншим як наданням їм юридичної форми. Адже, якщо предметом такого правочину була річ, її повернення може мати форму наслідків у випадку виконання за недійсним правочином або у випадку відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (пункти 1, 4 частина 3 статті 1212 Цивільного кодексу України). У зв'язку з цим всі фактичні наслідки нікчемних правочинів завжди супроводжуються і юридичними в силу їх визнання нормами Цивільного кодексу України. Для того щоб нікчемні правочини дійсно не породжували юридичних наслідків їх слід було вивести за межі закону і позбавити всіх учасників таких правочинів можливості звертатися до суду за захистом. В такому б разі правова модель поведінки завершувалася на умовах, недостатність яких заморожувала б подальше її (моделі) слідування. Фактичні наслідки, спричинені нікчемним правочином, мали обходити стороною в Цивільному кодексі України. Норми Цивільного кодексу України не містили б норм щодо відсутності юридичних наслідків нікчемного правочину або просто визначати, що нікчемний правочин не породжує юридичних наслідків.

Suggested Citation

  • Anatoliy Kostruba, 2013. "Нікчемний Правочин Як Правоприпиняючий Юридиний Факт Та Його Наслідки," Post-Print hal-02763736, HAL.
  • Handle: RePEc:hal:journl:hal-02763736
    Note: View the original document on HAL open archive server: https://hal.science/hal-02763736
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://hal.science/hal-02763736/document
    Download Restriction: no
    ---><---

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:hal:journl:hal-02763736. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: CCSD (email available below). General contact details of provider: https://hal.archives-ouvertes.fr/ .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.