IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/h/pkk/vf2107/292-302.html
   My bibliography  Save this book chapter

Mediáció a jogi személyek életében II. – munkaügyi mediáció

Author

Listed:
  • Kohlhoffer-Mizser Csilla

    (Óbuda University)

Abstract

A jogi személyek életében teret kapott mediáció lehetõségeirõl jelen tanulmány elsõ fejezetében kezdõdött el egy összegzés. Mikor döntünk helyesen? Van –e ténylegesen helyes döntés általában vagy csak az adott helyzetre értelmezve lehet minden egyes döntésnél azt megállapítani, hogy az eset minden körülményére való tekintettel a lehetõ legjobb döntés született –e meg? Ha jogszerû egy döntés, de nem érzik az ügyben érintett felek igazságosnak, akkor jó döntésnek nevezhetjük a megszületett döntést? A mediáció abban nyújt segítséget, hogy az ügyben érintett személyekre vonatkozó döntés ne csak jogszerû, hanem igazságos is legyen, minden érintett fél a számára elérhetõ legtöbb elõnnyel és az igazságos döntés birtokában tudja lezártnak tekinteni az ügyét. Közvetíteni mindig csak olyan személyek (természetesen vagy jogi) között lehet, akik azt maguk is akarják és optimális vitarendezési folyamatként tekintenek az eljárásra. További kérdés lehet, hogy akkor jó –e egy döntés, ha igazságos, illetve, hogy az igazságosság melyik rétegét helyezzük az értelmezés elõterébe? Az az igazságos, ami az adott ügyben, az adott esetben –akár csak egy rövid idõreigazságosnak bizonyul vagy távolabbi, általános, akár össztársadalmi igazságosság (pl.: igazságtalanságok, egyenlõtlenségek kiegyenlítése) elérésére is törekszünk? A római joghoz visszatekintve, Ulpianus igazságosság fogalma legyen kiindulópont a jelen tanulmány továbbgondolásához. Az igazságosság az arra való állandó és örökös törekvés, hogy mindenkinek megadjuk az õt megilletõ jogot. (Ulpianus D. 1.1.10.) Jelen tanulmány a munkajog területét vizsgálja, a munkáltatói oldalon megjelenõ jogi személyek és a munkavállalók között megjelenõ konfliktusok lehetséges megoldási irányait a nemperes, közvetítõi, békéltetõi, döntõbírói tevékenységre helyezve a hangsúlyt. A jogi személyekkel kapcsolatos mediáció lehetõségeit további fejezetekben fogom még vizsgálni. A magyarországi minták és példák mellett nagyon fontosnak tartom a külföldi módszerek és lehetõségek folyamatos vizsgálatát.

Suggested Citation

  • Kohlhoffer-Mizser Csilla, 2017. "Mediáció a jogi személyek életében II. – munkaügyi mediáció," Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században VII.,, Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management.
  • Handle: RePEc:pkk:vf2107:292-302
    as

    Download full text from publisher

    File URL: http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/20_KohlhofferMizserCsilla.pdf
    Download Restriction: no
    ---><---

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:pkk:vf2107:292-302. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Vécsey Alexandra (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/gkbmfhu.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.