IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/h/pkk/vf2104/189-204.html
   My bibliography  Save this book chapter

Üzleti agilitás és versenyképesség a XXI. század vállalkozásainál

Author

Listed:
  • Varga János

    (Óbuda University)

Abstract

A XXI. század piacgazdasága folyamatosan újabb és újabb kihívások elé állítja nemcsak a nemzetgazdaságok, hanem a vállalatok vezetõit is. A versenyben maradás ma már nemcsak azt követeli meg a gazdasági szereplõktõl, hogy jobb terméket vagy szolgáltatásokat állítsanak elõ, hanem az elõnyteremtési képességet a vállalati mûködés mind nagyobb területén fel kell tudni mutatni. Mindez abban nyilvánul meg, hogy a vállalkozás nemcsak a termék-elõállítás terén képes a radikális újításra, hanem minden lehetséges eszközzel igyekszik megragadni a környezeti változásokból adódó lehetõségeket. A vállalkozás sikeres mûködését nagyon sok tényezõ együttesen határozza meg. Ha ehhez hozzávesszük a dinamikusan változó gazdasági, politikai és társadalmi körülményeket, akkor világossá válhat számunkra, hogy a korábban alkalmazott vezetési módszerek már nem lehetnek sikeresek a versenyképes mûködés fenntartásához. Olyan szemlélet és vállalati stratégia kialakítására van szükség, amely egyszerre terjed ki a teljes vállalat mûködésére és figyelembe veszi a környezetbõl érkezõ gazdasági hatásokat. Erre pedig csak olyan vállalkozás képes, amely elismeri az agilitás fontosságát, és ennek megfelelõen alakítja gazdasági tevékenységét. Az agilitás ma alapvetõ versenyképességi tényezõ, korunkban a versenyelõny szerzésének legfontosabb eleme. A dinamikusan változtató vállalat mindig a leggyorsabban reagál a piaci folyamatokra, felismeri, hogy mi az, amivel a leggyorsabban tud értéket teremteni a fogyasztók számára, tudatosan fordul olyan megoldások felé, amellyel mindig valamilyen újszerû dolgot tud teremteni. „Az agilitás olyan adottság, amely egyaránt képes létrehozni új dolgokat és reagálni a változásokra.” Az újítás és a gyors reagálás együttesen ad ma versenyelõnyt a globális piacokon, amelynek legfontosabb eszközeiként az innovációt, a tudás fejlesztését, az együttmûködések építését, a szervezetfejlesztést, a harmonikus vállalati kultúra megteremtését stb. lehetne megemlíteni. A vezetés felelõssége nemcsak abban áll, hogy a keresleti oldal számára teremtsenek értéket, hanem a belsõ érintettek és a társadalom állapotára is tekintettel vannak. Mindez azért fontos, mert az egyének tudása, az együttmûködés és a megszerzett ismeretek alkalmazása határozza meg a sikert. Ha a vezetés az értékteremtés folyamatait hatékonyan menedzseli, és emellett dinamikusan változtató vállalatot alakítanak ki, akkor a versenyelõny a késõbbiekben bizonyosan jelentkezni fog. A tanulmány arra próbál rávilágítani, hogy agilitás nélkül nem lehetünk hosszú távon sikeresek. Mindezt szakirodalmi áttekintés és kutatási eredmények ismertetése mellett teszi.

Suggested Citation

  • Varga János, 2014. "Üzleti agilitás és versenyképesség a XXI. század vállalkozásainál," Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században IV.,, Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management.
  • Handle: RePEc:pkk:vf2104:189-204
    as

    Download full text from publisher

    File URL: http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/07_VargaJanos.pdf
    Download Restriction: no
    ---><---

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:pkk:vf2104:189-204. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Alexandra Vécsey (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/gkbmfhu.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.