IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/brv/journl/v8y2010i2p131-147.html
   My bibliography  Save this article

Paštunský fenomén afgansko-pakistanského pohraničia

Author

Listed:
  • Ľubomír Čech

    (Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita v Bratislave)

Abstract

Silné väzby na historický vývoj v spojení s etnickými a náboženskými faktormi vždy mali vplyv na vývoj Afganistanu. Tieto faktory sa dostali do popredia najmä v dôsledku existencie Paštunov - štátotvorného väčšinového etnika. Jeho pôsobenie dominantne určovalo prioritu tradície nad modernou, a tým aj zložitosť cesty k výdobytkom pokrokového sveta. V článku je zvýraznený paštunský fenomén afgansko–pakistanského pohraničia, ktorý do značnej miery predurčuje aj súčasnú patovú situáciu v Afganistane. Pôvodné ambiciózne ciele medzinárodného spoločenstva v otázke riešenia afganskej otázky sa nedarí plniť v predpokladanom rozsahu a termínoch. Paštuni sú ako väčšinová sila povstaleckého hnutia Taliban opäť v centre pozornosti. Pokiaľ má mať riešenie afganského konfliktu zmysluplný výsledok, bez participácie paštunského etnika a Talibanu to nebude možné.

Suggested Citation

  • Ľubomír Čech, 2010. "Paštunský fenomén afgansko-pakistanského pohraničia," Medzinarodne vztahy (Journal of International Relations), Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov, vol. 8(2), pages 131-147.
  • Handle: RePEc:brv:journl:v:8:y:2010:i:2:p:131-147
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://fmv.euba.sk/RePEc/brv/journl/MV2010-2.pdf
    Download Restriction: no
    ---><---

    More about this item

    Keywords

    Paštuni; paštunwálí; afganský konflikt; etnické a náboženské faktory; Afpak;
    All these keywords.

    JEL classification:

    • Z13 - Other Special Topics - - Cultural Economics - - - Economic Sociology; Economic Anthropology; Language; Social and Economic Stratification

    Statistics

    Access and download statistics

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:brv:journl:v:8:y:2010:i:2:p:131-147. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Mykhaylo Kunychka (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/eubaask.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.