IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/brv/journl/v3y2005i2p123-140.html
   My bibliography  Save this article

Nový finančný výhľad Európskej únie - vyvážený alebo kompromis?

Author

Listed:
  • Jozef Polakovič

    (Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita v Bratislave)

Abstract

4. apríla 2006 zástupcovia Rady EÚ, Európskeho parlamentu a Európskej komisie po dlhých a zložitých rokovaniach dospeli k dohode o novej Medziinštitucionálnej dohode o finančnom výhľade na obdobie rokov 2007-2013. Konečná verzia Medziinštitucionálnej dohody, ktorú musia ešte formálne odsúhlasiť európske inštitúcie, počíta pre sedemročné obdobie s finančným balíkom 864,4 miliardy EUR. Slovenská republika má šancu čerpať prostriedky vo výške 11,6 miliardy EUR. Predkladaná štúdia hodnotí širší kontext ako aj konkrétny obsah a význam dohody o novom finančnom výhľade, vrátane implikácií na Slovenskú republiku. Autor venuje pozornosť vybraným teoretickým aspektom súvisiacim s problematikou finančného plánovania v EÚ, analyzuje priebeh rokovaní o novom finančnom výhľade na obdobie 2007-2013 s dôrazom na aktivity britského predsedníctva, definuje kľúčové problémy a vývoj stanovísk najdôležitejších účastníkov rokovaní. V odpovedi na otázku „Čo prináša nový finančný výhľad?“ autor analyzuje priority definované EÚ na nové sedemročné programovacie obdobie. Osobitnú pozornosť venuje financovaniu štrukturálnych operácií a Spoločnej poľnohospodárskej politiky, t. j. oblastí, do ktorých tradične smeruje najväčší objem finančných prostriedkov EÚ. Na základe celkovej analýzy autor hodnotí nový finančný výhľad EÚ ako vyvážený kompromis zohľadňujúci ciele a potreby rozšírenej Únie, ako aj špecifiká jednotlivých členských štátov. Na záver pripomína, že predovšetkým nové členské štáty, Slovensko nevynímajúc, by sa mali teraz prioritne sústrediť na posilnenie absorbčnej schopnosti a zvýšenie efektívnosti využívania eurofondov.

Suggested Citation

  • Jozef Polakovič, 2005. "Nový finančný výhľad Európskej únie - vyvážený alebo kompromis?," Medzinarodne vztahy (Journal of International Relations), Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov, vol. 3(2), pages 123-140.
  • Handle: RePEc:brv:journl:v:3:y:2005:i:2:p:123-140
    as

    Download full text from publisher

    File URL: https://fmv.euba.sk/RePEc/brv/journl/MV2005-2.pdf
    Download Restriction: no
    ---><---

    More about this item

    Keywords

    Európska únia; finančný výhľad; programovacie obdobie;
    All these keywords.

    JEL classification:

    • F15 - International Economics - - Trade - - - Economic Integration
    • F36 - International Economics - - International Finance - - - Financial Aspects of Economic Integration

    Statistics

    Access and download statistics

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:brv:journl:v:3:y:2005:i:2:p:123-140. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Mykhaylo Kunychka (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/eubaask.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.