IDEAS home Printed from https://ideas.repec.org/a/brv/almnch/v7y2012i1p72-96.html
   My bibliography  Save this article

Medzinárodná bezpečnosť z pohľadu postmoderných konfliktov v Afrike

Author

Listed:
  • Radoslav Ivančík

    (Generálny štáb ozbrojených síl Slovenskej republiky)

Abstract

Po skončení studenej vojny a rozpade bipolárneho usporiadania sveta sa v oblasti medzinárodnej bezpečnosti objavil nový fenomén – postmoderný konflikt. Ide o konflikt, ktorý je možné definovať ako vnútroštátny ozbrojený konflikt, v ktorom sa stretávajú a navzájom bojujú regulárne i neregulárne ozbrojené sily a skupiny, paramilitárne a gerilové skupiny, trénovaní a vycvičení vojaci, naverbovaní žoldnieri i netrénovaní a nepripravovaní ozbrojenci z radov civilistov, vrátane detí a neplnoletých, a zároveň ako konflikt s veľkým množstvom civilných obetí, ktoré zvyčajne (i niekoľkonásobne) prevyšujú padlých z radov vojakov. Keďže väčšina z týchto konfliktov sa odohrávala na africkom kontinente, autor sa v článku zaoberá vybranými post-modernými konfliktami, ktoré sa odohrali v Afrike po skončení studenej vojny.

Suggested Citation

  • Radoslav Ivančík, 2012. "Medzinárodná bezpečnosť z pohľadu postmoderných konfliktov v Afrike," Almanach (Actual Issues in World Economics and Politics), Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov, vol. 7(1), pages 72-96.
  • Handle: RePEc:brv:almnch:v:7:y:2012:i:1:p:72-96
    as

    Download full text from publisher

    File URL: http://fmv.euba.sk/RePEc/brv/almnch/A2012-1.pdf
    Download Restriction: no
    ---><---

    More about this item

    Keywords

    Afrika; postmoderný konflikt; bezpečnosť; regulárne a neregulárne ozbrojené sily a skupiny; vojaci; civili; obete;
    All these keywords.

    JEL classification:

    • Z19 - Other Special Topics - - Cultural Economics - - - Other

    Statistics

    Access and download statistics

    Corrections

    All material on this site has been provided by the respective publishers and authors. You can help correct errors and omissions. When requesting a correction, please mention this item's handle: RePEc:brv:almnch:v:7:y:2012:i:1:p:72-96. See general information about how to correct material in RePEc.

    If you have authored this item and are not yet registered with RePEc, we encourage you to do it here. This allows to link your profile to this item. It also allows you to accept potential citations to this item that we are uncertain about.

    We have no bibliographic references for this item. You can help adding them by using this form .

    If you know of missing items citing this one, you can help us creating those links by adding the relevant references in the same way as above, for each refering item. If you are a registered author of this item, you may also want to check the "citations" tab in your RePEc Author Service profile, as there may be some citations waiting for confirmation.

    For technical questions regarding this item, or to correct its authors, title, abstract, bibliographic or download information, contact: Eva Vlkova (email available below). General contact details of provider: https://edirc.repec.org/data/eubaask.html .

    Please note that corrections may take a couple of weeks to filter through the various RePEc services.

    IDEAS is a RePEc service. RePEc uses bibliographic data supplied by the respective publishers.